امروز سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
نقشه برداری از متابولیسم کلسترول
نقشه برداری از متابولیسم کلسترول در مغز با استفاده از فن آوری جدید 
 
به گزارش پایگاه خبری دیدگاه برتر مدیریت تیمی از محققان به سرپرستی دانشگاه Swansea ، فناوری جدیدی را برای نظارت بر کلسترول در بافت مغز ایجاد کرده اند ، که می تواند رابطه آن با بیماری عصبی را کشف کند و راه را برای توسعه درمان های جدید هموار کند.
 
این تحقیق که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا منتشر شده است ، نشانگر مکانهای اصلی کلسترول در مغز و مولکولهایی است که می تواند به آن تبدیل شود.
 
مغز یک ارگان بسیار پیچیده است و کلسترول و متابولیتهای آن بر عملکرد مغز نقش دارند. متابولیسم دیستروژنه کلسترول به تعدادی از اختلالات عصبی مانند آلزایمر ، پارکینسون ، بیماری هانتینگتون ، مولتیپل اسکلروز و بیماری نورون حرکتی مرتبط است.
مشخص شده است که کلسترول به طور مساوی در مناطق مختلف مغز توزیع نمی شود .
در اینجا ، محققان یک پلت فرم تصویربرداری طیف سنجی جرمی پیشرفته را برای آشکار ساختن متابولیسم کلسترول مکانی در مغز موش ، با وضوح میکرومتر از برشهای بافت توصیف می کنند. محققان نه تنها کلسترول ، بلکه متابولیتهای بیولوژیکی فعال ناشی از گردش کلسترول را نیز نقشه برداری کردند. به عنوان مثال ، آنها دریافتند که 24S-هیدروکسی کلسترول ، متابولیت اصلی کلسترول در مغز ، تقریباً ده برابر بیشتر از جسم مخطط از مخچه است ، دو ناحیه که به روشهای مختلف در حرکت داوطلبانه و شناخت درگیر هستند.
این فن آوری جدید از یک دهه تحقیق در دانشگاه سوانسی حاصل شده است که در آن آنها موفق شده اند  روش هایی را برای آشکار ساختن متابولیت های مختلف کلسترول در مقادیر بسیار کمی از مغز ، به اندازه نوک قلم توپ نقطه ای ، انجام دهند .
پروفسور ویلیام گریفیتس از دانشگاه سوانسی می گوید :اگرچه کار ما بر روی موش  بود ، اما به طور مشابه می توان از این فناوری در آزمایشگاه تحقیقاتی یا یک آزمایشگاه بالینی در انسان استفاده کرد و در ارتباط با جراحی مغز و اعصاب ، می تواند ارزش انقلابی داشته باشد.
 
بافت خارج شده در حین عمل می تواند به سرعت توسط این روش، در کلینیک نمایان شود و از آن برای تمایز بافت سالم از بافت بیمار ، استفاده شود و در مرحله بعدی عمل ، به جراح اطلاع کافی را بدهد .
پروفسور یوکین وانگ افزود: "این فناوری که دقیقاً محل مولکول ها را در مغز نشان می دهد . درک ما از پیچیدگی عملکرد مغز و چگونگی تغییر آن در اختلالات عصبی را افزایش می دهد.
"نتایج ما نشان می دهد که گردش کلسترول به ویژه در جسم مخطط بسیار زیاد است . منطقه ای که بیشتر در بیماری هانتینگتون تحت تأثیر قرار گرفته است. ما این روش را به کار خواهیم گرفت تا دریابیم که چگونه متابولیسم کلسترول با این بیماری ارتباط دارد. این ممکن است منجر به توسعه روش های درمانی جدید به یک بیماری شود. که در حال حاضر هیچ درمانی ندارد.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به سامانه جامع روابط عمومی نوین ایران می باشد.